Zbulohet ilaçi që vret të gjitha tumoret kancerogjene

Një kimikat novator që vret kancerin është zbuluar nga shkencëtarët në institucionin e njohur të kërkimit dhe trajtimit të kancerit, City of Hope, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ky zbulim i pabesueshëm sjell një rreze shprese për miliona në mbarë botën, transmeton klankosova.tv.

Ilaçi inovativ siç shkruan pulse.ng, synon dhe shkatërron të gjitha tumoret e kancerit duke mos shkaktuar asnjë dëm për qelizat e shëndetshme.

Si funksionon?

Zbulimi i ekipit të City of Hope përqendrohet rreth proteinës së Antigjenit Bërthamor të Qelizës Proliferuese (PCNA), e cila luan një rol thelbësor në replikimin dhe riparimin e ADN-së në tumoret në rritje.

Lloji mutant i PCNA është konsideruar prej kohësh i vështirë për t’u synuar për terapi, megjithatë studiuesit ia kanë dalë.

Forma e prekur e PCNA është menduar prej kohësh të jetë e vështirë të synohet për terapi, por studiuesit kanë bërë të pamendueshmen duke krijuar kimikatin AOH 1996, i cili synon me sukses dhe vret PCNA-në e mutuar, duke mbyllur në mënyrë efektive qelizat e kancerit.

Historia pas emrit të barit

Kjo terapi novatore rezulton nga dy dekada punë e palodhur në kërkim dhe zhvillim. AOH1996 është emëruar pas Anna Olivia Healey (AOH), një fëmijë i vogël i lindur në 1996, i cili fatkeqësisht humbi betejën e saj me kancerin.

Ilaçi u testua në laborator në 70 qeliza të ndryshme të kancerit, duke përfshirë ato me origjinë nga kanceri i gjirit, prostatës, trurit, vezoreve, qafës së mitrës, lëkurës dhe mushkërive, dhe u zbulua se ishte efektiv kundër të gjithave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *